HugoOrganizatorii celei de-a 76 Convenții Mondiale de Science-Fiction, World Con 76, eveniment ce se va desfășura în luna august a acestui an la San Jose, în California, au anuțat nominalizările pentru prestigioasele Premii Hugo. De asemenea, au fost anunțate nominalizările pentru premiile John W. Campbell și cele pentru premiile The World Science Fiction Society (WSFS). Mai jos, lista completă a nominalizărilor.

Nominalizările pentru premiile Hugo 2018

Best Novel

The Collapsing Empire, de John Scalzi (Tor)

New York 2140, de Kim Stanley Robinson (Orbit)

Provenance, de Ann Leckie (Orbit)

Raven Stratagem, de Yoon Ha Lee (Solaris)

Six Wakes, de Mur Lafferty (Orbit)

The Stone Sky, de N.K. Jemisin (Orbit)

Best Novella

All Systems Red, de Martha Wells (Tor.com Publishing)

And Then There Were (N-One), de Sarah Pinsker (Uncanny, March/April 2017)

Binti: Home, de Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)

The Black Tides of Heaven, de JY Yang (Tor.com Publishing)

Down Among the Sticks and Bones, de Seanan McGuire (Tor.com Publishing)

River of Teeth, de Sarah Gailey (Tor.com Publishing)

Best Novelette

Children of Thorns, Children of Water, de Aliette de Bodard (Uncanny, July-August 2017)

Extracurricular Activities, de Yoon Ha Lee (Tor.com, February 15, 2017)

The Secret Life of Bots, de Suzanne Palmer (Clarkesworld, September 2017)

A Series of Steaks, de Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld, January 2017)

Small Changes Over Long Periods of Time, de K.M. Szpara (Uncanny, May/June 2017)

Wind Will Rove, de Sarah Pinsker (Asimov’s, September/October 2017)

Best Short Story

Carnival Nine, de Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies, May 2017)

Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand, de Fran Wilde (Uncanny, September 2017)

Fandom for Robots, de Vina Jie-Min Prasad (Uncanny, September/October 2017)

The Martian Obelisk, de Linda Nagata (Tor.com, July 19, 2017)

Sun, Moon, Dust de Ursula Vernon, (Uncanny, May/June 2017)

Welcome to your Authentic Indian Experience™, de Rebecca Roanhorse (Apex, August 2017)

Best Related Work

Crash Override: How Gamergate (Nearly) Destroyed My Life, and How We Can Win the Fight Against Online Hate de Zoe Quinn (PublicAffairs)

Iain M. Banks (Modern Masters of Science Fiction), de Paul Kincaid (University of Illinois Press)

A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, de Nat Segaloff (NESFA Press)

Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, editori: Alexandra Pierce and Mimi Mondal (Twelfth Planet Press)

No Time to Spare: Thinking About What Matters, de Ursula K. Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)

Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, de Liz Bourke (Aqueduct Press)

Best Graphic Story

Black Bolt, Volume 1: Hard Time, scenariu: Saladin Ahmed, ilustrații: Christian Ward, lettered: Clayton Cowles (Marvel)

Bitch Planet, Volume 2: President Bitch, scenariu: Kelly Sue DeConnick, ilustrații Valentine De Landro și Taki Soma, culoarea: Kelly Fitzpatrick, lettered: Clayton Cowles (Image Comics)

Monstress, Volume 2: The Blood, scenariu: Marjorie M. Liu, ilustrații: Sana Takeda (Image Comics)

My Favorite Thing is Monsters, scenariu și ilustrații: Emil Ferris (Fantagraphics)

Paper Girls, Volume 3, scenariu: Brian K. Vaughan, ilustrații: Cliff Chiang, culoarea: Matthew Wilson, lettered: Jared Fletcher (Image Comics)

Saga, Volume 7, scenariu: Brian K. Vaughan, ilustrații: Fiona Staples (Image Comics)

Best Dramatic Presentation – Long Form

Blade Runner 2049, scenariu: Hampton Fancher și Michael Green, regie: Denis Villeneuve (Alcon Entertainment / Bud Yorkin Productions / Torridon Films / Columbia Pictures)

Get Out, scenariu și regie: Jordan Peele (Blumhouse Productions / Monkeypaw Productions / QC Entertainment)

The Shape of Water, scenariu: Guillermo del Toro și Vanessa Taylor, regie: Guillermo del Toro (TSG Entertainment / Double Dare You / Fox Searchlight Pictures)

Star Wars: The Last Jedi, scenariu și regie: Rian Johnson (Lucasfilm, Ltd.)

Thor: Ragnarok, scenariu: Eric Pearson, Craig Kyle și Christopher Yost; regie: Taika Waititi (Marvel Studios)

Wonder Woman, scenariu de Allan Heinberg după o poveste de Zack Snyder & Allan Heinberg și Jason Fuchs, regie: Patty Jenkins (DC Films / Warner Brothers)

Best Dramatic Presentation – Short Form

Black Mirror: “USS Callister,” scenariu: William Bridges și Charlie Brooker, regie: Toby Haynes (House of Tomorrow)

“The Deep” [song], de Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)

Doctor Who: “Twice Upon a Time,” scenariu: Steven Moffat, regie: Rachel Talalay (BBC Cymru Wales)

The Good Place: “Michael’s Gambit,” scenariu și regie: Michael Schur (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)

The Good Place: “The Trolley Problem,” scenariu: Josh Siegal și Dylan Morgan, regie: Dean Holland (Fremulon / 3 Arts Entertainment / Universal Television)

Star Trek: Discovery: “Magic to Make the Sanest Man Go Mad,” scenariu: Aron Eli Coleite & Jesse Alexander, regie: David M. Barrett (CBS Television Studios)

Best Editor – Short Form

John Joseph Adams

Citește:  Cele mai puternice personaje feminine din cărțile și filmele F&SF

Neil Clarke

Lee Harris

Jonathan Strahan

Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas

Sheila Williams

Best Editor – Long Form

Sheila E. Gilbert

Joe Monti

Diana M. Pho

Devi Pillai

Miriam Weinberg

Navah Wolfe

Best Professional Artist
Citește:  Nominalizări la Kitschies 2017. Premii cu tentacule

Galen Dara

Kathleen Jennings

Bastien Lecouffe Deharme

Victo Ngai

John Picacio

Sana Takeda

Best Semiprozine

Beneath Ceaseless Skies, editor: Scott H. Andrews

The Book Smugglers, editori Ana Grilo și Thea James

Escape Pod, editori: Mur Lafferty, S.B. Divya și Norm Sherman, asistent: Benjamin C. Kinney

Fireside Magazine, editori: Brian White și Julia Rios

Strange Horizons, editori: Kate Dollarhyde, Gautam Bhatia, A.J. Odasso, Lila Garrott, Heather McDougal, Ciro Faienza, Tahlia Day, Vanessa Rose Phin

Uncanny Magazine, editori: Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas

Best Fanzine

File 770, editor: Mike Glyer

Galactic Journey, editor: Gideon Marcus

Journey Planet, editor: Team Journey Planet

nerds of a feather, flock together, editori: The G, Vance Kotrla și Joe Sherry

Rocket Stack Rank, editori: Greg Hullender și Eric Wong

SF Bluestocking, editor: Bridget McKinney

Best Fancast

The Coode Street Podcast, (Jonathan Strahan și Gary K. Wolfe)

Ditch Diggers, (Mur Lafferty și Matt Wallace)

Fangirl Happy Hour, (Ana Grilo și Renay Williams)

Galactic Suburbia, (Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce și Tansy Rayner Roberts; producător: Andrew Finch)

Sword and Laser, (Veronica Belmont și Tom Merritt)

Verity!, (Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas și Tansy Rayner Roberts)

Best Fan Writer

Camestros Felapton

Sarah Gailey

Mike Glyer

Foz Meadows

Charles Payseur

Bogi Takács

Best Fan Artist

Geneva Benton

Citește:  Am citit toate benzile desenate din 2017 ca să vă spun ce ați pierdut

Grace P. Fong

Maya Hahto

Likhain (M. Sereno)

Spring Schoenhuth

Steve Stiles

Best Series

The Books of the Raksura, de Martha Wells (Night Shade)

The Divine Cities, de Robert Jackson Bennett (Broadway)

InCryptid, de Seanan McGuire (DAW)

The Memoirs of Lady Trent, de Marie Brennan (Tor US / Titan UK)

The Stormlight Archive, de Brandon Sanderson (Tor US / Gollancz UK)

World of the Five Gods, de Lois McMaster Bujold (Harper Voyager / Spectrum Literary Agency)

Nominalizările pentru premiul John W. Campbell

Katherine Arden

Sarah Kuhn

Jeannette Ng

Vina Jie-Min Prasad

Rebecca Roanhorse

Rivers Solomon

Nominalizările pentru The World Science Fiction Society (WSFS)

Akata Warrior, de Nnedi Okorafor (Viking)

The Art of Starving, de Sam J. Miller (HarperTeen)

The Book of Dust: La Belle Sauvage, de Philip Pullman (Knopf)

In Other Lands, de Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)

A Skinful of Shadows, de Frances Hardinge (Macmillan UK / Harry N. Abrams US)

Summer in Orcus, de T. Kingfisher (Ursula Vernon), ilustrații de Lauren Henderson (Sofawolf Press)

Facebook Comments