REVISTA NAUTILUS / Stiri / Premiile Hugo 2010

Premiile Hugo 2010

Rudi Kvala • 17:36 - 05.09.2010 • 

Pe siteul http://www.thehugoawards.org/ s-au anunţat câştigătorii premiilor Hugo pentru anul 2010. Iată lista nominalizărilor precum şi câştigătorii de la fiecare categorie (cu font bold):

Best Novel (cel mai bun roman)
(699 voturi)

  • Boneshaker, Cherie Priest (Tor)
  • The City & The City, China Miéville (Del Rey; Macmillan UK)
  • Julian Comstock: A Story of 22nd-Century America, Robert Charles Wilson (Tor)
  • Palimpsest, Catherynne M. Valente (Bantam Spectra)
  • Wake, Robert J. Sawyer (Ace; Penguin; Gollancz; Analog)
  • The Windup Girl, Paolo Bacigalupi (Night Shade)

După cum se observă, o supriză: două premii Hugo la categoria roman.

Best Novella (cea mai bună nuvelă)
(375 voturi)

  • Act One, Nancy Kress (Asimov’s 3/09)
  • The God Engines, John Scalzi (Subterranean)
  • Palimpsest, Charles Stross (Wireless; Ace, Orbit)
  • Shambling Towards Hiroshima, James Morrow (Tachyon)
  • Vishnu at the Cat Circus, Ian McDonald (Cyberabad Days; Pyr, Gollancz)
  • The Women of Nell Gwynne’s, Kage Baker (Subterranean)

Best Novelette (cea mai bună nuveletă)
(402 voturi)

  • Eros, Philia, Agape, Rachel Swirsky (Tor.com 3/09)
  • The Island, Peter Watts (The New Space Opera 2; Eos)
  • It Takes Two, Nicola Griffith (Eclipse Three; Night Shade Books)
  • One of Our Bastards is Missing, Paul Cornell (The Solaris Book of New Science Fiction: Volume Three; Solaris)
  • Overtime, Charles Stross (Tor.com 12/09)
  • Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast, Eugie Foster (Interzone 2/09)

Best Short Story (cea mai bună povestire)
(432 voturi)

  • The Bride of Frankenstein, Mike Resnick (Asimov’s 12/09)
  • Bridesicle, Will McIntosh (Asimov’s 1/09)
  • The Moment, Lawrence M. Schoen (Footprints; Hadley Rille Books)
  • Non-Zero Probabilities, N.K. Jemisin (Clarkesworld 9/09)
  • Spar, Kij Johnson (Clarkesworld 10/09)

Best Related Book
(259 voturi)

  • Canary Fever: Reviews, John Clute (Beccon)
  • Hope-In-The-Mist: The Extraordinary Career and Mysterious Life of Hope Mirrlees, Michael Swanwick (Temporary Culture)
  • The Inter-Galactic Playground: A Critical Study of Children’s and Teens’ Science Fiction, Farah Mendlesohn (McFarland)
  • On Joanna Russ, Farah Mendlesohn (ed.) (Wesleyan)
  • The Secret Feminist Cabal: A Cultural History of SF Feminisms, Helen Merrick (Aqueduct)
  • This is Me, Jack Vance! (Or, More Properly, This is “I”), Jack Vance (Subterranean)

Best Graphic Story (roman grafic)
(221 voturi)

  • Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader? Written by Neil Gaiman; Pencilled by Andy Kubert; Inked by Scott Williams (DC Comics)
  • Captain Britain And MI13. Volume 3: Vampire State Written by Paul Cornell; Pencilled by Leonard Kirk with Mike Collins, Adrian Alphona and Ardian Syaf (Marvel Comics)
  • Fables Vol 12: The Dark Ages Written by Bill Willingham; Pencilled by Mark Buckingham; Art by Peter Gross & Andrew Pepoy, Michael Allred, David Hahn; Colour by Lee Loughridge & Laura Allred; Letters by Todd Klein (Vertigo Comics)
  • Girl Genius, Volume 9: Agatha Heterodyne and the Heirs of the Storm Written by Kaja and Phil Foglio; Art by Phil Foglio; Colours by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
  • Schlock Mercenary: The Longshoreman of the Apocalypse Written and Illustrated by Howard Tayler

Best Dramatic Presentation, Long Form (cel mai bun film)
(541 voturi)

  • Avatar Screenplay and Directed by James Cameron (Twentieth Century Fox)
  • District 9 Screenplay by Neill Blomkamp & Terri Tatchell; Directed by Neill Blomkamp (TriStar Pictures)
  • Moon Screenplay by Nathan Parker; Story by Duncan Jones; Directed by Duncan Jones (Liberty Films)
  • Star Trek Screenplay by Robert Orci & Alex Kurtzman; Directed by J.J. Abrams (Paramount)
  • Up Screenplay by Bob Peterson & Pete Docter; Story by Bob Peterson, Pete Docter, & Thomas McCarthy; Directed by Bob Peterson & Pete Docter (Disney/Pixar)

Best Dramatic Presentation, Short Form (cel mai bun film serial)
(282 voturi)

  • Doctor Who: “The Next Doctor” Written by Russell T Davies; Directed by Andy Goddard (BBC Wales)
  • Doctor Who: “Planet of the Dead” Written by Russell T Davies & Gareth Roberts; Directed by James Strong (BBC Wales)
  • Doctor Who: “The Waters of Mars” Written by Russell T Davies & Phil Ford; Directed by Graeme Harper (BBC Wales)
  • Dollhouse: “Epitaph 1″ Story by Joss Whedon; Written by Maurissa Tancharoen & Jed Whedon; Directed by David Solomon (Mutant Enemy)
  • FlashForward: “No More Good Days” Written by Brannon Braga & David S. Goyer; Directed by David S. Goyer; based on the novel by Robert J. Sawyer (ABC)

Best Editor, Long Form
(289 Ballots)

  • Lou Anders
  • Ginjer Buchanan
  • Liz Gorinsky
  • Patrick Nielsen Hayden
  • Juliet Ulman

Best Editor, Short Form
(419 voturi)

  • Ellen Datlow
  • Stanley Schmidt
  • Jonathan Strahan
  • Gordon Van Gelder
  • Sheila Williams

Best Professional Artist
(327 voturi)

  • Bob Eggleton
  • Stephan Martiniere
  • John Picacio
  • Daniel Dos Santos
  • Shaun Tan

Best Semiprozine
(377 voturi)

  • Ansible edited by David Langford
  • Clarkesworld edited by Neil Clarke, Sean Wallace, & Cheryl Morgan
  • Interzone edited by Andy Cox
  • Locus edited by Charles N. Brown, Kirsten Gong-Wong, & Liza Groen Trombi
  • Weird Tales edited by Ann VanderMeer & Stephen H. Segal

Best Fan Writer
(319 voturi)

  • Claire Brialey
  • Christopher J Garcia
  • James Nicoll
  • Lloyd Penney
  • Frederik Pohl

Best Fanzine
(298 voturi)

  • Argentus edited by Steven H Silver
  • Banana Wings edited by Claire Brialey and Mark Plummer
  • CHALLENGER edited by Guy H. Lillian III
  • Drink Tank edited by Christopher J Garcia, with guest editor James Bacon
  • File 770 edited by Mike Glyer
  • StarShipSofa edited by Tony C. Smith

Best Fan Artist
(199 voturi)

  • Brad W. Foster
  • Dave Howell
  • Sue Mason
  • Steve Stiles
  • Taral Wayne

Winner Best Fan artist: Brad W Foster

The John W. Campbell Award for Best New Writer
(356 voturi)

  • Saladin Ahmed
  • Gail Carriger
  • Felix Gilman *
  • Seanan McGuire
  • Lezli Robyn *

*(al doilea an de eligibilitate)

În acest an au fost inregistrate, pentru nominalizări, un total de 864 de voturi. Premiile Hugo se acordă în urma voturilor participanţilor la Worldcon. Anul acesta Worldconul se desfăşoară în Australia.

965 vizualizari

Lasă un comentariu

Vă rugăm să comentați la subiect și să nu îi jigniți pe ceilalți interlocutori. În caz contrar, comentariul nu va fi aprobat sau va fi editat. Vă mulțumim. Pentru comentarii ce nu sunt legate de articolul de mai sus, folosiți pagina de Contact.