REVISTA NAUTILUS / Stiri / Nebula Awards 2011

Nebula Awards 2011

Rudi Kvala • 14:48 - 20.05.2012 • 
,

Sâmbătă, 19 mai, au fost anunţaţi câştigătorii premiilor Nebula pentru anul 2011, premii ajunse anul acesta la a 47-a ediţie.

Ceremonia de decernare, desfăşurată la Hyatt Regency Crystal City în Arlington, Virginia, în vecinătatea Aeroportului Reagan, a reprezentat atracţia principală a unui weekend (17-20 mai) dedicat în întregime Premiilor Nebula şi organizat de SFWA.

Printre invitaţii de onoare la acest eveniment au fost: astronautul Michael Fincke (care a deschis întreaga manifestare cu un discurs ţinut vineri, 17 mai) şi scriitorul Walter Jon Williams, maestrul de ceremonii al manifestării.

Premiile, aşa cum apar pe siteul SFWA, sunt:

RomanAmong Others, Jo Walton (Tor)

Alte nominalizări la aceeaşi categorie:

  • Embassytown, China Miéville (Macmillan UK; Del Rey; Subterranean Press)
  • Firebird, Jack McDevitt (Ace Books)
  • God’s War, Kameron Hurley (Night Shade Books)
  • Mechanique:A Tale of the Circus Tresaulti, Genevieve Valentine (Prime Books)
  • The Kingdom of Gods, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)

 

Nuvelă: ”The Man Who Bridged the Mist,” Kij Johnson (Asimov’s Science Fiction, Octombrie/Noiembrie 2011)

Alte nominalizări la aceeaşi categorie:

  • “Kiss Me Twice,” Mary Robinette Kowal (Asimov’s Science Fiction, iunie 2011)
  • “Silently and Very Fast,” Catherynne M. Valente (WSFA Press; Clarkesworld Magazine, octombrie 2011)
  • “The Ice Owl,” Carolyn Ives Gilman (The Magazine of Fantasy and Science Fiction, noiembrie/decembrie 2011)
  • “The Man Who Ended History: A Documentary,” Ken Liu (Panverse Three, Panverse Publishing)
  • “With Unclean Hands,” Adam-Troy Castro (Analog Science Fiction and Fact, noimebrie 2011)

 

Nuveletă: ”What We Found” Geoff Ryman (The Magazine of Fantasy and Science Fiction, September/October 2011)

Alte nominalizări la aceeaşi categorie:

  • “Fields of Gold,” Rachel Swirsky (Eclipse 4, Night Shade Books)
  • “Ray of Light,” Brad R. Torgersen (Analog Science Fiction and Fact, decembrie 2011)
  • “Sauerkraut Station,” Ferrett Steinmetz (Giganotosaurus, noiembrie 2011)
  • “Six Months, Three Days,” Charlie Jane Anders (Tor.com, iunie 2011)
  • “The Migratory Pattern of Dancers,” Katherine Sparrow (Giganotosaurus, iulie 2011)
  • “The Old Equations,” Jake Kerr (Lightspeed Magazine, iulie 2011)

 

Povestire: ”The Paper Menagerie,” Ken Liu (The Magazine of Fantasy and Science Fiction, Martie/Aprilie 2011)

Alte nominalizări la aceeaşi categorie:

  • “Her Husband’s Hands” Adam-Troy Castro (Lightspeed Magazine, octombrie 2011)
  • “Mama, We are Zhenya, Your Son” Tom Crosshill (Lightspeed Magazine, aprilie 2011)
  • “Movement” Nancy Fulda (Asimov’s Science Fiction, martie 2011)
  • Shipbirth” Aliette de Bodard (Asimov’s Science Fiction, februarie 2011) (tradus în româneşte de Antuza Genescu si publicat online de SRSFF)
  • “The Axiom of Choice” David W. Goldman (New Haven Review, Iarna 2011)
  • “The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees” E. Lily Yu (Clarkesworld Magazine, aprilie 2011)

 

Premiul Ray Bradbury pentru Dramatizare: Doctor Who: “The Doctor’s Wife,” Neil Gaiman (scenarist), Richard Clark (regizor) (BBC Wales)

Alte nominalizări la aceeaşi categorie

  • Attack the Block, Joe Cornish (scenarist/regizor) (Optimum Releasing; Screen Gems)
  • Captain America: The First Avenger, Christopher Markus, Stephen McFeely (scenarişti), Joe Johnston (regizor) (Paramount)
  • Hugo, John Logan (scenarist), Martin Scorsese (regizor) (Paramount)
  • Midnight in Paris, Woody Allen (scenarist/regizor) (Sony)
  • Source Code, Ben Ripley (scenarist), Duncan Jones (regizor) (Summit)
  • The Adjustment Bureau, George Nolfi (scenarist/regizor) (Universal)

 

Premiul Andre Norton pentru Volum SF&F pentru TineretThe Freedom Maze, Delia Sherman (Big Mouth House)

Alte nominalizări la aceeaşi categorie:

  • Akata Witch, Nnedi Okorafor (Viking Juvenile)
  • Chime, Franny Billingsley (Dial Books; Bloomsbury)
  • Daughter of Smoke and Bone, Laini Taylor (Little, Brown Books for Young Readers; Hodder & Stoughton)
  • Everybody Sees the Ants, A.S. King (Little, Brown Books for Young Readers)
  • The Boy at the End of the World, Greg van Eekhout (Bloomsbury Children’s Books)
  • The Girl of Fire and Thorns, Rae Carson (Greenwillow Books)
  • Ultraviolet, R.J. Anderson (Orchard Books; Carolrhoda Lab)

 

Marele Premiu DAMON KNIGHT: Connie Willis

Premiul SOLSTICE: Octavia Butler (postum) şi John Clute

1227 vizualizari

Lasă un comentariu

Vă rugăm să comentați la subiect și să nu îi jigniți pe ceilalți interlocutori. În caz contrar, comentariul nu va fi aprobat sau va fi editat. Vă mulțumim. Pentru comentarii ce nu sunt legate de articolul de mai sus, folosiți pagina de Contact.